Skręcenie stawu skokowego najczęściej przydarza się sportowcom trenującym sporty kontaktowe (piłka nożna, rugby) i sporty o nagłej zmianie kierunku biegu (koszykówka, tenis ziemny). Nierzadko też kostkę skręcają biegacze podczas treningów czy zawodów organizowanych w terenie.
Czytaj więcejCzym jest powięź i jak kondycja tej struktury wpływa na ekonomię biegu? Usain Bolt, najszybszy człowiek świata, przywiązywał dużą uwagę do treningu powięzi. Przekładało się to na poprawę techniki i minimalizację wysiłku włożonego w bieg. Dzięki temu udało mu się bić rekordy świata. W kilku kolejnych postach z cyklu #sportoweekend opowiemy o tym, jak dobrze […]
Czytaj więcejKolano biegacza, nazywane również zespołem pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS, iliotibial band syndrome), to zespół objawów związanych z przeciążeniem układu mięśniowo-powięziowego z boku uda. Charakterystycznymi objawami ITBS jest ból zlokalizowany po bocznej stronie kolana lub nad nim na przebiegu pasma biodrowo-piszczelowego.
Czytaj więcejUszkodzenie łąkotki to zjawisko stosunkowo powszechne, występujące zazwyczaj u osób młodych, które uprawiają sport. Kontuzja może powstać gwałtownie lub wskutek zsumowanych mikrourazów.
Czytaj więcejŚcięgno Achillesa jest nazywane inaczej ścięgnem piętowym lub ścięgnem mięśnia trójgłowego łydki, a potocznie najsilniejszym ścięgnem w naszym ciele. W grupie ryzyka wystąpienia urazu tego ścięgna znajdują się sportowcy oraz mężczyźni po 40. roku życia, którzy gwałtownie zwiększyli swoją aktywność.
Czytaj więcej